Przełom w weterynarii? Komputer określi, czy zwierzę cierpi

przez Super User
Odsłony: 1178

System oparty na sztucznej inteligencji uczy się rozpoznawać ból u zwierząt. Może to pomóc we wczesnej diagnostyce i leczeniu stanów chorobowych - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej".

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge opracowali system oparty na sztucznej inteligencji, który wykorzystuje pięć odmiennych wyrazów owczego oblicza, aby rozpoznać, czy zwierzę cierpi, i ocenić stopień bólu.

Komputer porównuje je ze standardowym narzędziem pomiarowym opracowanym przez lekarzy weterynarii. Wiarygodna i skuteczna ocena bólu mogłaby pomóc na wczesnym etapie choroby, co prowadziłoby do szybszego podjęcia leczenia i zmniejszenia cierpienia zwierząt.

W 2016 roku dr Krista McLennan z Uniwersytetu w Chester opracowała skalę ekspresji mimiki tych zwierząt (Sheep Pain Facion ExpressionScale - SPFES). Zgodnie z SPFES, gdy owca odczuwa ból, na jej pysku zmienia się pięć głównych elementów: oczy stają się węższe, policzki zapadnięte, uszy pochylają się do przodu, wargi opadają, a nozdrza zmieniają się z kształtu litery U na V.

Po analizie tych objawów SPFES klasyfikował je i określał poziom bólu w skali od 1 do 10. Naukowcy mają nadzieję, że wyniki ich pracy przyczynią się nie tylko do dobrostanu owiec, ale także zostaną zastosowane u innych gatunków zwierząt i w weterynarii.